İstemediğiniz İnançları Değiştirin

No comments

İnançlar hayatımızda önemli bir etkiye sahiptir. İnançların insanları kısıtlamasına ya da güdülemesine örnek olarak bir milin 4 dakikanın altında koşulduğu 6 Mayıs 1954 yılı verilebilir. O ana kadar hiçbir insanın bu rekoru kırabileceğine inanılmıyordu. Roger Bannister rekoru kırdıktan hemen sonra bir Avustralya’ lı koşucu olan John Lundy rekoru 1 saniye ile iyileştirdi. Ondan sonraki 9 sene içerisinde yaklaşık 200 kişi bir zamanlar mümkün gözükmeyen rekoru kırdı. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi inançlar zekamızı, sağlığımızı, ilişkilerimizi, yaratıcılığımızı ve hatta kişisel başarı ve mutluluğumuzu etkileyip şekillendirebilir.  İnançlarımızın çoğu ailemize, öğretmenlerimize, yetiştirilişimize bağlı olarak çocukluğumuzdan gelmektedir. NLP ile bu inançlar değiştirilip, yönlendirilebilir. 

İnsanların  inançlarını  kısıtlayan  3  temel  kavram   çaresizlik,   değersizlik  ve umutsuzluktur. Bu üçü, kişinin fiziksel ve akıl sağlığında önemli etkiler yapabilir.  

Umutsuzluk kişinin arzuladığı hedefe ulaşmasının mümkün olmadığı durumlarda ortaya çıkar. Kişi ne yaparsa yapsın hiç bir şeyin değişmeyeceğini düşünür. ‘İstediğim şey mümkün değil, benim kontrolüm dışında’ diye düşünür. 

Çaresizlik ise kişinin kendi yetersizliğinden ötürü, başkaları için mümkün olsa da kendisinin o hedefe ulaşamayacağına inandığı zaman ortaya çıkar. ‘Başkaları yapabilir ama ben yapamam. Yeterince iyi değilim’ şeklinde yorumlar yapar. 

Değersizlik ise kişinin arzuladığı hedefe ulaşmanın hem başkaları hem de kendi tarafından mümkün olmasına rağmen kendisinin bunu hak etmediğine, buna layık olmadığına inandığı durumlarda ortaya çıkar. ‘Ben mutlu ya da sağlıklı olmayı hak etmiyorum.’ ‘Bende kişi olarak yanlış bir şeyler var ve ben acı çekmeyi hak ediyorum’. 

NLP, bu tarz kısıtlamalar yapan inançları gelecek için umuda, yeterlik ve sorumluluk anlayışına, kendine değer ve sahiplik anlayışına değiştirme konusunda kişilere etkili bir şekilde yardımcı olmak için belirli teknikler sunmaktadır. 

İnanç Değişikliğini Nasıl Yapabilirsiniz?

İlk önce, değiştirmek istedi iniz bir inanç tespit edin. Muhtemelen bu inanç istemediğiniz şekilde davranmanıza neden olacaktır. Bir şeyi yapabilmek ya da yapamamak veya başka bir kişi, bir grup ya da bir sınıf insan hakkındaki bir inanç gibidir. 

Onun yerine neye inanmak istediğinize karar verin. Zihninizde boşluk olmaması için bıraktığınız bir inancın yerine daima yenisini yükleyin – yeni donanımın çalıştığından emin olana kadar eskisini bir kenara atmamanız gibi. Yeni inancınız eskisiyle basit bir şekilde yer değiştirebilir ama onu tertip etmek için dizayn etme olanağınız mevcuttur. Böylece istediğiniz gibi onun değerini artırabilir ya da belki gelecekte belli durumlarda kullanmak üzere belirginleştirebilirsiniz. Örneğin; “topluluk karşısında konuşma işinde iyi değilim” ifadesi yerine “ rahatlığı sağlamak için bir grup edinebilir ve mesajımı eğlenceli bir yaklaşımla verebilirim” ya da “büyük bir seyirci topluluğu karşısında zoru başarabileceğimi gösterebilirim ve iyi bir izlenim bırakacağımdan eminim.” İfadelerini tercih edebilirsiniz. Zihninize iyice yerleştirmek için yeni inancınızı yüksek sesle söyleye bilirsiniz. 

Herhangi bir değişikliğin ailenize, arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınızla çatışmayacağından emin olun. 

Kendinizi yeni inancınızı uygulayabileceğiniz gelecek bir durum içinde canlandırın. Durumun beraberinde getirdiği duyguları yaşam ve daha gerçekçi bir hale sokmak için onayları kendi gözünüz ile görün. 

Yeni inancınızı kanıtlayacak başka durumlar düşünün. Yeni inancınızı ne kadar içsel bir şekilde yaşarsanız davranışlarınızın gerçek kimliğinizi yansıttığına o kadar çok inanırsınız. Yetkinleştiren kişisel inanç seviyesine ulaşmış olacaksınız. 

Kendinizin gelecek beş yıl içindeki halinizi görün. Geriye bakın ve yeni inançlarınız hayatınızı nasıl değiştirdiğini düşünün. Şu an nasıl hissediyorsunuz? Siz ve hayatınız nasıl değişti? 10, 20, hatta 30 yıl ileriye gidin ve aynı şeyi tekrar edin. 

adminİstemediğiniz İnançları Değiştirin
Daha Fazlası